Máslo na holení? O tom jsem nikdy neslyšel

Téměř každý mladý muž se v životě ocitne v situaci, kdy se postaví před zrcadlo a zhodnotí své chmýří pod nosem jako nedůstojné. Ale jak se vlastně naučíme správnému holení? Vzpomínám si, jak jsem jako malý sledoval dědečka v koupelně a smál se tomu, jak s tváří celou bílou od pěny špulí pusu oproti zrcadlu. Další informace o holení přicházely z televizních reklam, ve kterých dohladka oholení alfa-samci doporučovali ten či onen přípravek. Moje „poprvé“ proběhlo potají s tátovou žiletkou a pěnou, kterou si nechával na zrcadle v koupelně. Těžko se tomu dalo říkat holení a možná by stejnou práci odvedlo, kdybych dostatečně silně práskl s dveřmi. Nicméně si pamatuji, že od té doby pro mne má tento rituál zvláštní význam. Poté jsem se do světa holení vydal cestou pokusů a omylů a vyzkoušel nepřeberné množství přípravků na holení od krémů, až po exoticky vonící mýdla. Jedno však vím zcela jistě, můžete mít žiletku s rotačně vibrační hlavicí s osmi břity a vodotryskem, ale bez kvalitního prostředku na holení to prostě nejde. Je to to jediné, co stojí mezi břitem a vaší tváří. Na výběru kvalitního prostředku na holení tedy opravdu záleží.

Mýdla na holení

Asi každý z nás si vybaví obrázek kníratého holiče v zástěře míchajícího pěnu v misce. Tak ano, tohle je mýdlo na holení. Mýdlo je snad tak staré jako samo holičské řemeslo a holiči jej používají dodnes jako připomínku dlouholeté tradice. Ve většině domácností už však prohrálo bitvu s pěnou, hlavně kvůli pracnosti a zdlouhavosti přípravy, což může být v dnešní uspěchané době pro nejednoho muže překážkou. Holící mýdla sice poskytují dostatečnou vrstvu ochrany pro pokožku, ale kvůli pěnivé složce mohou tvář vysušovat. Aby nebyla tvář po holení podrážděná, je nutné rituál zpravidla dokončit následnou péčí. Mýdlo je tedy bezesporu tradicí, které má v kultuře holení své nesmazatelné místo.

Krémy na holení

První vlaštovkou nové éry holení byl krém, který měl nahradit složitě a zdlouhavě nanášející se mýdlo. V šedesátých letech sice přišla do módy éra dlouhých pánských účesů, oholení do hladka však bylo, co se úpravy tváře týče, pořád číslo jedna. Lidé nahrazovali štětky na holení a holící mýdla pohodlnými holícími krémy. Hlavní výhodou byla menší časová náročnost, kterou mužům poskytl již prakticky připravený holící krém, který snadno rozetřeli a vousy rychle oholili.  Jejich hlavní nevýhodou však byla vyšší cena a po čase se od jejich používání upustilo na úkor pěny na holení.

Ta zatracená plechovka

Jednoduchost a dobrá cenová dostupnost, v tom spočívá úspěch pěny na holení. Alespoň jednou za život se pěnou holil snad každý z nás a já vás vlastně chápu. Pěnu seženete všude, za rozumnou cenu a při holení není moc o čem přemýšlet. Ale nemůžete pro svoji tvář udělat víc? Nevýhodou je, že pěna si poradí s břitem, ne už tolik s vaší tváří. Pěny často obsahují látky jako například alkohol či parabeny, které pleti příliš neprospívají. Navíc je holení s pěnou pro velké množství přípravku nepřehledné a například pro drobné úpravy nevhodné. Ačkoli jejich složení a formule pokročily, jsou lepší a šetrnější způsoby, jak dosáhnout perfektního oholení.

Mýdla, krémy, pěna a co bude dál? … Máslo na holení?

Shave Butter, česky holící máslo nebo máslo na holení, se od ostatních přípravků podstatně liší zejména složením. Neobsahuje pěnivou složku, základem jsou hlavně oleje a další přírodní látky. Nejdřív jsem byl absencí pěny trošku zaskočený, přece jenom je zvyk železná košile, ale postupně jsem tomu přišel na chuť. Zaprvé mě na holícím másle baví jednoduchost. Nanáším přesně tolik přípravku, kolik potřebuji, holení je tedy přehledné a žiletka se tolik nezanáší. Hlavním kritériem pro mě ovšem je, že se máslo o pleť stará už během holení. Po oholení se stačí opláchnout a nemusím sahat po žádném dalším přípravku, abych se cítil příjemně.

 

Pokud se Vám článek líbil, máte k němu připomínky, nebo byste měli zajímavý nápad na další článek, napište nám! Děkujeme.

Zpět do blogu