Tajemství vousů

Určitě si stejně jako já vybavíte napjaté očekávání prvních vousů. Pamatuji si, jak jsme závistivě vzhlíželi k těm ultrasamcům, kteří si své první odůvodněné holení odbyli už na základní škole. Ovšem to se jednalo spíš o výjimky a na lámání chleba došlo až na střední, kde se index vousatosti pohyboval v rozptylu od borců, kteří si na bradě mohli strouhat tvrdý sýr, až po kluky, kteří ostrouhali leda tak mrkvičku.
Čím to je, že někomu naroste mohutný plnovous a někomu to natře i babiččin knír? Dá se růst vousů nějak ovlivnit? Co je pravda na legendě „častější holení znamená více vousů“? Tak se na to pojďme podívat.

Kde se vousy berou?

Růst vousů je ovlivněn dvěma faktory. Hladinou testosteronu a genetickou predispozicí. A chce to správnou kombinaci obou těchto faktorů.

Je to v genech!

Možná teď některé mladší ročníky, které si to ještě nechtějí přiznat, zklamu, ale pokud už jste ve věku, kdy se vaši kamarádi bezpečně rozdělili do dvou skupin – na krakonoše a špatně otrhaná kuřata – a vy patříte do té posledně jmenované, budete se asi muset smířit s tím, že vám v tomhle ohledu nebylo přáno.
Často se stačí rozhlédnout po příbuzenstvu, a pozor, nejen po pánech, ale i po dámách, protože i ženy můžou mít dobrou predispozici k plnovousu, jenže jim z důvodu nedostatku testosteronu neroste. U těch by se to potom projevovalo hustějším ochlupení rukou, ale třeba i jemných chloupcích v oblasti kotlet.

Je to v hormonech!

A tím se dostávám k druhému faktoru, hladině testosteronu. Testosteron je mužský pohlavní hormon, který má za následek vývoj sekundárních pohlavních znaků, ke kterým patří i růst vousů. Vlivem tohoto hormonu začnou jemné chloupky na tváři tvrdnout a tmavnout. Dostatek testosteronu tedy zapříčiňuje růst vousů, ale nezaručí hustý plnovous. Nedostatek vousů tedy neznamená nízkou hladinu tohoto hormonu. Přesto můžeme pány s jemnými vousy povzbudit, že máte menší riziko plešatění. Testosteron je sice odpovědný za růst vousů, ale také má za následek vypadávání vlasů.
Můžou tedy vznikat i takové kombinace, jako velká spousta jemných vousů, nebo málo tvrdých vousů.
A ještě jedna věc. Čím je dána barva vousů a jak to, že můžou mít vousy rozdílnou barvu jako vlasy? Stejně jakou hustota, tvrdost a struktura vousů je dána geneticky, genetika může i za barvu vousů. Geny odpovědné za barvu vlasů totiž nejsou ty samé geny, které odpovídají za barvu vousů, takže pokud jste se celou základní školu smáli vašim zrzavým spolužákům, aby vám následně začaly růst zrzavé vousy, není to karma, ale prostě genetika.

Dá se růst vousů nějak ovlivnit?

Vzhledem k výše napsanému se obávám, že odpověď je docela nasnadě. Kvalitu vousů je sice možné ovlivnit tou správnou péčí, ale pokud jste doufali, že se v článku dozvíte nějaký zázračný trik na růst vousů, bud vás muset zklamat.
Vous má podobnou buněčnou strukturu jako vlasy, a i když se v mnohém liší, jedno mají společné. Kvalitní péče znamená kvalitní vousy. V poslední době se kosmetika kolem vousů velmi rozšířila a stala oblíbenou, takže svým vousům můžete dopřát od vitaminů přes šampony až po různé vyživující oleje.
A co ta stará známá legenda o častém holení a hustých vousech? Bohužel, i tady vás budu muset zklamat. Trik je v tom, že kratší vousy působí tvrdším dojmem, protože jsou u kořínku tlustší. Nicméně pokud vám vousy zkrátka nerostou, držte se této pověry, jako by to byla pravda. Značně prořídlý „plnovous“ totiž zkrátka nepůsobí dobře.

Neklesejte na mysli!

Přesto neklesejte na mysli, i když může být dobře upravený plnovous zajímavým módním doplňkem, perfektně oholená tvář působí čistým a sofistikovaným dojmem. A pokud vám ani toto nestačí, počkejte, až budete mít syna, protože ten bude mít s vousy nejspíš úplně stejné trable jako vy.

Ať už holíte celou tvář a nechcete vynechat ani místečko, nebo pouze zarovnáváte plnovous, vyzkoušejte Shave Butter.

 

Pokud se Vám článek líbil, máte k němu připomínky, nebo byste měli zajímavý nápad na další článek, napište nám! Děkujeme.

Zpět do blogu