Jak pečovat o plnovous a knír

Mnozí z vás si určitě vzpomenou na nalepovací kníry od Kofoly. Vzpomínám si na ně i já, a to s velkou radostí. Byly to totiž jediný čas, kdy jsem si mohl užít pocit krásně hustého a vzrostlého kníra. Od té doby je však plnovous v nedohlednu. Pro ty šťastnější z vás, kteří se mohou honosit hustým porostem na tváři, jsem připravil tento článek o některých návycích a způsobech, jak se o vousy starat. Pojďme se na to podívat.

Jak na zdravé vousy

Startovní čára tohoto článku bude situace, kdy již vousy máte. O tom, co může za růst vousů a co jej ovlivňuje můžete číst zde. Plnovous je bezesporu výsada, ale také velká zodpovědnost. Stejně jako byste nenechali chátrat vlasy a aspoň v minimálním měřítku přemýšlíte nad tím, jak se o ně starat, určitou péči je třeba věnovat i vousům. Nic takového, jako ležérně elegantní rozcuch plnovousu totiž neexistuje. Jaká je ale ta správná péče?

Žádný univerzální návod nečekejte. Vousy totiž rostou každému jinak husté, jinak tuhé a v neposlední řadě má i každá pleť svá specifika. Samozřejmě si nedělám iluze, že to bude u vás koupelně vypadat jak v dámském kadeřnictví, ale jsou čtyři základní produkty, o kterých byste při péči o vousy měli vědět.

Olej na vousy

Olej na vousy je klasika a má vícero funkcí. Zaprvé vousy díky obsahu různých druhů přírodních olejů a vitaminů vyživuje. Zadruhé olej vousy změkčuje. To ocení hlavně pánové s tvrdými vousy a kdokoliv, kdo se má k těmto tvrdým vousům tulit. Zatřetí jsou díky oleji vousy lesklejší, ale pozor, nikoliv mastné. A nakonec začtvrté olej také vyživuje pokožkucož je bezesporu vítaným efektem.

Olej má ale i svá úskalí. Může se stát, že se po nanesení dostaví hřejivý až pálivý efekt. Není třeba panikařit, po chvíli tento efekt odezní. Můžou za něj olejové silice, které mají v oleji své místo. Působí totiž protizánětlivě, takže zatněte zuby a tu chvíli vydržte. Přípravky prochází testy zdravotní nezávadnosti a není čeho bát. Druhou nevýhodou může být cena. Za olej si zkrátka připlatíte, ale na druhou stranu vydrží docela dlouho. Vzato kolem a kolem je to tedy dobrá investice. Pokud budete zvažovat koupi, můžeme doporučit kvalitní výrobek z české dílny, olej na vousy VIRO.

Balzám na vousy

Balzám na vousy se nabízí jako substituce za olej. Jedná se o tužší přípravek, svou strukturou podobný třeba vosku na vlasy. A vlastně tyto přípravky od sebe nemají příliš daleko. Balzám totiž obsahuje vosk a hodí se zejména pro ty vousáče, kteří potřebují vousy nějak usměrnit. Stejně jako olej na vousy je balzám bohatý na vitaminy a oleje a má vyživující účinky. Takže pokud chcete spojit výživu a styling, balzám bude nejspíš to, po čem sáhnete.

Kondicionér na vousy

Přestože většina mužů používá slovo kondicionér pouze když nadává s chlapama v hospodě, jak to jeho drahé polovičce trvá nebo jako zkratku slov kondiční trenér, kondicionér není hřích a v péči o vousy by se neměl přehlížet. Pokud by vám totiž nevyhovoval olej ani balzám, zkuste pouvažovat právě nad kondicionéru. Stejně jako olej a balzám vousy vyživuje, ale neobsahuje takové množství olejů. Navíc však obsahuje například kreatin. Aplikuje se po umytí a výsledkem používání jsou jemné vyživené vousy.

Šampon

Konečně se dostáváme k šamponu. Bez mytí to zkrátka nepůjde. Na vousech se usazují nečistoty a použité přípravky se musí také čas od času spláchnout. A i když můžete mít díky majestátnímu vousu vzhled poloboha, rozhodně to neznamená, že vám na tváři neodumírá kůže, kterou je potřeba mytím odstranit. Stejně jako u šamponů na vlasy je i šamponů na vousy nepřeberná spousta a k tomu správnému se nejspíš dostanete metodou pokus omyl. Přesto si pozorně čtěte informace na obalu a zaměřte se například na informace o tvrdosti vousů nebo typu pleti. Prostě žádná velká věda.

Jak na upravené vousy

Už zhruba víte, jak na zdravé vousy, ale co upravené vousy?

Česání

Co byste dělali, že kdyby vám někdo řekl, že máte hlavu jak vrabčí hnízdo? Jasně, vzali si hřeben. To stejné vám můžeme doporučit i v případě vousů. Je to docela jednoduché, na výběr máte buď hřeben nebo kartáč. Kartáč vousy lépe zpracuje a tvaruje, respektive směruje. Tvrdost štětin pak záleží na typu vousů a na tom, co je vám osobně příjemnější. Hřeben je vhodný pro úpravu kníru, ale pokud máte měkčí vousy, vystačíte si pouze s hřebenem.

Co se pravidelnosti týče, měli byste z česání udělat denní rutinu. Stejně jako vlasy si i vousy na směr česání časem zvyknou.

Tvar

Česání je hračka, ale co tvar? Pokud nejste zastáncem volně rostlého plnovousu, existují v podstatě dvě možnosti. Buď si najdete druhou práci a dvakrát za týden si dopřejete návštěvu pánského holičství nebo si základní péči o vousy osvojíte sami. S tím holičstvím se samozřejmě jedná o nadsázku a žádný muž by se neměl o tento zážitek jednou za čas ochudit, ale přece jenom se nejedná o nejlevnější záležitost. Přesto není na škodu alespoň jednou za měsíc či dva tuto návštěvu absolvovat, aby dali v holičství vašemu vousu tvar a vy se už starali pouze o drobnější úpravy až do další návštěvy.

Samozřejmě se ale nejedná o nezbytnost a s trochou cviku a holícím strojkem můžete dokázat zázraky. Ano, holící strojek s nástavci je pro úpravu tvaru nejpraktičtější. Pokud si holíte i krk a zarovnáváte linie na tváři, doporučujeme následně použít i břit a práci strojku dotáhnout do konce, ať úprava působí precizně. K zarovnání kontur břitem doporučujeme Shave Butter, který nevytváří pěn, takže budete mít dobrý přehled o tom, co přesně holíte.

Pro největší fajnšmekry jsou tady ještě nůžky, ale opatrně, ať vám neujede ruka a neskončíte přinejmenším s nastřiženým nosem, nedej bože bez poloviny kníru.

Posledním krokem k vyladěnému vousu může být vosk, ale zde záleží čistě na preferenci. Vosk dodá vousům tvar, pevnost a pružnost.

 

Co tomu říkáte? Fuška? Možná ano, ale rozhodně to za to stojí. A nezapomeňte, že když vcházíte do místnosti, plnovous jde před vám a na prvním dojmu přece záleží

 

Pokud se Vám článek líbil, máte k němu připomínky, nebo byste měli zajímavý nápad na další článek, napište nám! Děkujeme.

Zpět do blogu