„Man bun“ neboli pánský culík: hřích nebo důmyslný módní doplněk

Společnost můžou dělit různé věci – otázka, jestli jsou šaty černo zlaté, nebo bílo modré, z jaké strany se loupe banán, jestli na pizzu patří ananas nebo třeba sám prezident. Ale kam se hrabou tyto maličkosti v porovnání s otázku culíku na pánské hlavě.

Je tzv. „man bun“ něco, za co si nositel zasluhuje hluboký společenský odsouzení, nebo se naopak jedná o rafinovaný módní trend?

Na tuto otázku asi jednoznačně neodpovíme. Bojíme se totiž že by nám začaly chodit výhružné zprávy. Přesto se pojďme podívat na to, kde se tento fenomén vzal a co to vůbec obnáší, pořídit si a udržovat culík na pánské hlavě.

Od historie po současnost

Co vedlo k tomu, že se miliony lidí baví nad videi, ve kterých blázni s nůžkami sbírají cenné skalpy v podobě ustřižených pánských culíků, zatím co neuvěřitelných 2,8 milionů lidí sleduje chlápka na instagramu jenom proto, že si umí stáhnout vlasy gumičkou?

I zde je možno uplatnit už tolikrát prověřené pravidlo, že když nevíte, kdo za to může, je to buď Kalousek nebo Čína. Tedy v tomto případě za to může jen ta Čína, i když představa Kalouska s culíkem se nám docela zamlouvá

Tedy Čína. Prvním doložitelným záznamem o pánském culíku je vyobrazení tohoto fenoménu na vojácích terakotové armády kolem roku 200 př. n. l. Jenom pro zajímavost, tento účes byl následně vystřídán takzvaným „cue“, což je dlouhý spletený copánek.

Dalšími pokračovateli tohoto trendu byli v 16. století samurajové a zápasníci sumo s Japonsku.

Na samuraje potom volně navázali v první dekádě druhého tisíciletí takoví borci jako například David Backham, Chris Hamsworth, Leonardo DiCaprio nebo Orlando Bloom a od těch dob se tento trend zuby nehty drží.

Cesta dlouhá a strnitá

Kdy a kde spatřil tento účes světlo světa už víme, a teď jak spatří světlo světa na vaší hlavě. Jednou jsem se pokoušel nechat si narůst dlouhé vlasy. Po třech měsících lámání hřebenů jsem to vzdal a šel se ostříhat. Holička na mě potom vybalila, že nechat si narůst dlouhé vlasy znamená naprosto uvědomělou činnost, nikoliv jen pouhé čekání.

Je to tak. Proto abyste vás účes nemířil do všech světových stran je potřeba víc než čekat. Znamená to přijmout skutečnost, že máte osud případného úspěchu či neúspěchu plně ve svých rukou. Za cílevědomou činnost se počítá například každodenní česání vlasů příslušným směrem, nošení čepice, aby vlasy více přiléhaly k hlavě a v neposlední řadě také zvýšené úsilí při péči o kvalitu vlasů. Přece jenom delší vlasy potřebují lepší výživu. Důležité zkrátka je, aby si vlasy na nový režim zvykly. Například pokud máte dlouhá léta pěšinku, počítejte s tím, že za pravidelného česání zmizí v řádu dní až nižších týdnů v závislosti na typu vlasů.

A nakonec samozřejmě potřebujete i ten čas. Smiřte se s tím, že budete muset přetrpět něco, co by anglicky hovořící vlasáč označil jako „awkward phase“. Volně přeloženo období, kdy budete pravděpodobně vypadat jako vycházející slunce, jelikož vám ještě nebudou vlasy držet vzadu. Tato fáze bolí. Všichni vám nabízí zapůjčení peněz na kadeřníka, zjistíte, že plný hřeben vlasů není jen dámská výsada a culík je v nedohlednu. Vlasy rostou přibližně jeden centimetr za měsíc, takže pokud jste si doteď hlavu holili takzvaně na koleno, počítejte alespoň s jedním rokem.

Pokud tohle všechno vydržíte, jednoho krásného dne zjistíte, že už se vám všechny vlasy podaří zkrotit gumičkou do jakž takž přijatelného copu a že vám to pořád nesluší, ale přesto trváte na tom, že se neostříháte, protože to po tom všem času a dřině nepřichází v úvahu.

Vlasy už máte, teď co s nimi

Když to zjednoduším, man bun se nosí na čtyři různé způsoby. Culík vzadu, culík nahoře, culík s podstřihem nebo culík s vyholenými boky.

Culík vzadu je klasika. V závislosti na tvaru hlavy je potřeba brát v potaz to, že s gumičkou staženými vlasy vypadáte zepředu dost podobně, jako kdybyste měli ostříhané vlasy nakrátko.

Culík nahoře oproti předchozí variantě budí dojem „vyšší hlavy“ a jedná se o dynamičtější účes, kterým dáváte svou příslušnost k této komunitě jasně najevo.

Man bun s podstřihem je zajímavá varianta, která působí upraveným dojmem. Nevýhodou je, že se tímto účesem „odsoudíte“ ke neustálému nošení culíku. Takto upravený účes vypadá bez stažení gumičkou poněkud nešťastně.

A nakonec vyholené boky a culík nahoře. Zajímavá varianta, která působí asi nejtvrdším dojmem. U určitých typů vlasů můžete uvažovat o úpravě do vikingského copu.

Pár tipů na závěr

Hned první tip by měl být nejspíš zvýrazněně a podtrženě na začátku článku. Pokud nejste připravení a ochotní se o vlasy starat, na culík raději zapomeňte. Muži jsou náchylnější na vypadávání vlasů, a proto je potřeba dbát zvýšeného zřetele při péči o vaši novou pýchu. Doporučit lze nejen vhodné přípravky, ale například doplňky stravy podporující výživu vlasů.

Druhým tipem je výběr gumičky. Na výběru gumičky záleží. Ideální je taková, která vlasy neláme a netrhá. Zkrátka ne taková ta kancelářská guma.

Třetí typ bude směřovat na vousy. Pokud vám vousy příliš nerostou, nejedná se sice nutně o diskvalifikační pravidlo, ale dobře rostlý plnovous je padnoucím doplňkem k tomuto účesu.

A nakonec tip poslední, zato velmi důležitý. Pánové, buďte soudní. Přesto, že bude v dnešní době tento účes téměř vždy vyjádřením malé rebelie, je uměním včas rozpoznat, kde končí tato rebelie a začíná „nedůstojné něco“ na hlavě. Jen máloco totiž působí tak smutně, jako poslední tři unavené vlasy stažené do copu.

 

Takže man bun ano nebo ne? Necháme to na vašem nejlepším vědomí a svědomí. Culík totiž může působit stejně tak dobře, jako může působit tragicky, a to bude nejspíš ta pomyslná dělící čára mezi těmi dvěma skupinami, které tento účes buď nesnáší nebo zbožňují.

 

Pokud se Vám článek líbil, máte k němu připomínky, nebo byste měli zajímavý nápad na další článek, napište nám! Děkujeme.

Zpět do blogu