PRVNÍ ČESKÝ BARBER BATTLE

Přicházíte do stylově vybavené místnosti. Jste uvítání neméně stylovým chlapíkem a je vám nabídnut drink. Čekání si zkrátíte čtením novin nebo sledováním sportovního kanálu na velké obrazovce v rohu místnosti. Kousek od vás se v pohodlných holičských křeslech vede během zručné práce barbera nenucená konverzace na všemožná témata. Zhruba tak nějak může vypadat návštěva barbershopu.

Teď si ale představíme jiný obrázek. Před vámi je ostře nasvícené pódium, na kterém je asi dvacet lidí. Jedna část – modelové, sedí strnule na obyčejných židlích a pouze občas pohnou hlavou podle pokynu holiče. Druhá část – barbeři, kmitají kolem svých modelů a pod taktovkou časomíry se svižně prostříhávají k jedinému cíli – mistrovskému účesu. Konečně třetí skupina lidí – rozhodčí, prochází mezi soutěžícími a s neutrálním pohledem si prohlíží jejich práci. Z pódia se ozývá hlasitá hudba, ale jinak nic než staccato nůžek nebo vrnění strojků. Výjimečně někdo zakleje, když zkontroluje, kolik mu zbývá času.

Tak tohle je Barber Battle! Zní to děsivě? Ale vůbec ne! První český Barber Battle konaný 21. 04. 2018 byl souboj špičkových barberů z Česka a Slovenska.

První český Barber Battle

 

Dne 20. – 21. 4.2018 se konal na výstavišti v Holešovicích veletrh INTERBEAUTY PRAGUE. Na tomto veletrhu můžete každoročně najít stánky s péčí o zdraví a krásu, hlavně pro dámy. Letos zde však proběhla událost, která celé akci přidala pořádnou dávku testosteronu, událost, která doposud neměla na české scéně obdoby a tak mohla hrdě hlásat PRVNÍ ČESKÝ BARBER BATTE.

Soutěžilo se dohromady v pěti kategoriích. Klasický střih za 40 minut. Ladies Barber – klasický střih za 40 minut. Fast Fade za 20 minut. Freestyle haircut za 50 minut. A konečně The Grand Finale ve kterém se sešli vždy první dva nejlepší z předchozích kategorií.

Průběh akce

Klasický Střih

První vlasy padly na zem krátce po čtvrt na jedenáct. Na pořadí byl klasický střih. V rámci této kategorie museli barbeři za čtyřicet minut vytvořit střih ve stylu Combover, Pomps, Tapers, Part, Comb a jiné. Žádné barvy, žádný předstřih. Soutěžící si přivedli vlastní modely, takže měli dopředu dobrou představu, jak se jim bude s vlasy pracovat. Čtyřicet minut se může zdát jako spousta času, ale když zbývalo pět minut do konce, pochopili jsme z pohledů některých soutěžících, že to asi taková pohoda nebude. Přesto když se na velké obrazovce na pódiu rozblikal nápis oznamující konec, všichni poctivě odložili nástroje a musíme uznat, že výsledky vypadaly famózně.

Ladies Barber

Druhou kategorií bylo klání mezi holičkami něžného pohlaví. Ale za něžný bychom souboj rozhodně neoznačili. Soutěžící ukázaly, že holičky dělající melírek, trvalou a vykecávající se s ženskejma u kafča je již dávno přežitým mýtem. Holky za to rozhodně umí vzít a dokazují, že tohle řemeslo není otázkou genderu. Stejně jako v prvním kole se soutěžilo v klasickém střihu.

Fast Fade

Další na řadu přišel Fast Fade. Fade, jak překlad do češtiny napovídá, je střih „do ztracena“. Oproti střihu taper, který vypadá podobně, jde fade až na kůži. Nejdůležitější je, aby byl přechod od delších po kratší vlasy naprosto plynulý. To zní jako precizní práce, že? Tak tenhle účes museli soutěžící stihnout přesně za dvacet minut! Pracuje se hlavně se strojkem, a nakonec i s břitem, a to vyžaduje pevnou ruku. Kromě pevné ruky potřebujete i dobré oči a dost světla, takže bylo na pódiu možné zahlédnout i čelovku nebo svítilnu na mobilu. Téměř všichni soutěžící byli muži, ale své umění přišla ukázat i jedna z žen. Během neuvěřitelných dvacíti minut vzniklo na pódiu dokonalé dokonalé účesy a na řadu mohl přijít Freestyle.

Freestyle

Freestyle jako čtvrtá kategorie měl oproti ostatním kategoriím docela odlišná pravidla. Zaprvé vlasy mohly být předbarveny a zadruhé tato kategorie neměla žádné zadání, takže se představivosti meze nekladly. Barber mohl vytvořit naprosto libovolný účes, jedinou podmínkou bylo, že k tomu nepoužije předlohu. V časovém limitu tak vznikly velmi různorodé až extravagantní účesy. Obzvlášť zajímavě pak mezi účesy působila tyrkysově modrá barva na vlasech jednoho z modelů.

The Grand Finale

A teď konečně k poslední disciplíně. Souboj nejlepších tohoto dne -The Grand Finale. Ve finále se sešli vždy první dva výherci z předchozích kol a utkali se o titul celkového vítěze Barber battle. Stejně jako ve Freestyle kategorii neměli soutěžící žádné zadání. Limitem byl jen čas a jejich um. Na rozdíl od předchozích kol byly soutěžícím modely na stříhání přiděleny, takže předem nemohli tušit, jaké vlasy jim přijdou pod ruku.

Nezáviděníhodný úkol vše vyhodnotit padl na hlavy třem profíkům z různých koutů světa. V  roli rozhodčích se představili sympatická a šikovná Hayden Cassidy původem z Irska, stříhající v Německu, Craig Casabier, vousáč z USA a Paul Mac Special potetovaný stylař z Irska.

(Výsledky s odkazy na instagram jednotlivých barberů najdete dole pod článkem)

Docela příjemným bonusem pro umístěné ve všech kategoriích je, že postupují na další soutěže. Konkrétně druhá a třetí místa postupují na mezinárodní soutěž v Polsku a první místa postupují na mistrovství Evropy v Itálii.

Naše hodnocení

Jak hodnotíme Barber Battle my, jako „nebarbeři“? Akce se nám rozhodně líbila a smekáme před výkony barberů. Bylo vidět, že si na události dali organizátoři z Roayal Barber Shop opravdu záležet a celá událost se obešla bez výrazných komplikací a průtahů. Velmi kladně hodnotíme i zahraniční prvek v podobě rozhodčích.

Jediným mínusem je snad jen to, že o Barber Battlu se zatím u nás moc neví. Nicméně věříme, že si na soutěže tohoto druhu rychle zvykneme a budou přitahovat jak více barberů ze všech koutů republiky, tak širokou veřejnost, jak je tomu například v Americe.

Bylo nám ctí a potěšení, že jsem se na této „vlaštovce mezi Barber Battly“ mohli jako sponzoři podílet a doufáme, že Shave Butter v balíčcích pro vítěze udělaly výhercům radost.

Výsledky

Klasický střih Ladeis Barber Fast Fade Freestyle
1. Kevin Berki Andrea Jandusová Marek Uhlíř Thomas Niesner
2. Vítěslav Szlaur Jesika Jančová Michal Algayer Ivan Shpilka
3. Filip Fifka Anastázie Lecová Tereza Zedničková George Stojka

 

 A nakonec vítězem, tedy spíše vítězkou, The Grand Finale se stala Andrea Jandusová. Gratulujeme!

Pokud se Vám článek líbil, máte k němu připomínky, nebo byste měli zajímavý nápad na další článek, napište nám! Děkujeme.

Zpět do blogu