Grilujte jako mistři!

Když se řekne grilování, nejeden z vás si možná vybaví pupkatého strýce s pivem v jedné ruce a plastovou flaškou s proděravělým víčkem v druhé ruce. Jasně, grilování je zábava a pohoda, ale má i svá pravidla, která když se dodrží, na výsledku to bude rozhodně znát.  Zkušení grilmasteři říkají, že srdce grilování spočívá v grilovací technice a vědí, jak se o gril starat nejen po grilování, ale i během něj. Jistě, někdo může podotknout, že dobrý recept je esenciální, což je pravda, ale nespornou částí dokonalého výsledku je ovládání grilovacích technik. Pojďte se s námi podívat na rady, které posunou vaše grilování na zcela novou úroveň.

Tekutý podpalovač – v žádném případě!

Jako každá tekutina se i tekutý podpalovač při vysoké teplotě vypařuje. Pokud tedy nechcete vaše maso ochutit kvalitními chemickými výpary, na tekutý podpalovač zapomeňte. Vyzkoušejte radši komínové startéry nebo přírodní podpalovače (např. z dřevité vlny), které jsou mnohem čistší a mnohem efektivnější.

 Předehřejte gril

Pro grilování doporučujeme používat kombinaci dřeva a již připraveného zakoupeného uhlí. Je ovšem důležité, aby dřevo vyhořelo a zbyly opravdu pouze uhlíky.  Aby se gril správě předehřál, přiklopte ho víkem a čekejte zhruba 10 až 15 minut. Jakmile se všechny uhlíky rozžhaví do oranžova nebo jsou do oranžova zbarvené i všechny plynové hořáky, teplota pod víkem by měla dosáhnout cca 250 °C. Pokud jsou na roštu nějaké nečistoty z předchozího grilování, počkejte, až se kov rozpálí a nečistoty odstraňte. Předehřátí grilu také pomáhá zabránit tomu, aby se maso nalepilo na rošt a šlo vám snadno obrátit. Jenom okrajově ještě zmíním, že záleží i na výběru dřeva na uhlíky. Každé dřevo má totiž při spalování jiné aroma a i taková drobnost může udělat rozdíl.

Udržujte čistotu

Pokud se vám na roštu připekly kousky masa, odstraňte je hned kartáčem z nerezové oceli. Nejenže se se vám gril bude lépe udržovat, ale zároveň se nebudou další kousky masa chytat na rošt. Nezapomínejte ani na stav kartáče. Pokud se některé štětinky začnou uvolňovat, včas je oddělejte sami, ať je potom nenajdete a talíři.

Olej na jídlo, ne na rošt

Olej zabraňuje připečení potravin na rošt. Dodá jídlu také chuť a vlhkost. Lehké polití nebo postříkání oleje rozprašovačem na jídlo funguje mnohem lépe než kartáčování roštu.

Bez víka ani ránu

Zde jsou 4 důležité důvody, proč by měl být gril uzavřený:

  1. Udržuje rošt dostatečně horký, k propečení jídla.
  2. Zrychluje čas grilování a zabrání vysušení jídla.
  3. Zachycuje kouř, který se vytvoří, když se v grilu odpaří tuk a šťávy z potravin.
  4. Zabraňuje vzplanutí omezením množství kyslíku.

Karamelizace je klíčová

Grilování je tolik populární zejména pro to, že výsledkem tohoto způsobu přípravy je velmi specifická chuť masa. Chcete-li této chuti dosáhnout, musíte v grilu udržovat správnou teplotu a to kolem 250 °C. Vyhněte se pokušení příliš časté kontroly grilu. Když budete dostatečně trpěliví, dáte vzniknout té nezaměnitelné karamelové kůrčičce na masu, která vytvoří doslova stovky chutí a vůní. Nakonec vám prozradím ještě jedno pravidlo úspěchu, o kterém jen málokdo ví – maso obracejte jen jednou. A obracejte ho kleštěmi, ne vidličkou, ta totiž poruší kůrku na masu a to ztrácí šťávu.

Ztlumte plamen

Grilování není flambování. Pokud budete gril otevírat příliš často, přísunem kyslíku začnou uhlíky pohořívat a maso se bude pálit. Víko tedy nejen udržuje správnou teplotu, ale také dusí plamen. S klasickými hasičskými triky prováděnými láhví s propíchnutým víkem ale opatrně, ať gril příliš nezchladíte.

Sledujte čas a teplotu

Každé maso je, co se potřebného času týče, specifické a záleží i na způsobu úpravy, který preferujete. Rozdíly však můžou dělat faktory jako povětrnostní a teplotní podmínky nebo nadmořská výška.

 

Takže co na závěr? Chtěl bych říct, že grilování není věda, ale ona to věda tak trošku je. Nicméně za ten výsledek to přece stojí. Tak hodně zdaru a dobrou chuť.

 

Zpět do blogu