Kamenec – dávná minulost nebo nestárnoucí klasika?

Když tě štípne mravenec, naskočí ti pupenec, dej si na něj kamenec. O tom náš článek sice nebude, ale i takové může být jedno z použití tohoto přírodního zázraku. Nejeden z vás určitě ví, že se kamenec používá na zastavení krvácení z ranek po holení, ovšem jen málokdo si kamenec vyzkoušel na vlastní kůži.

Kamenec je přírodní průhledný krystal známý pro své antibakteriální účinky. Historie kamence sahá daleko do minulosti od Egypťanů přes Římany až k mému dědečkovi. Můj první kontakt s kamencem se datuje do dob, kdy mi bylo asi pět let a dědeček si po holení touto mléčně zbarvenou krychličkou přejížděl po zarudlých místech na tváři.

A jak je na tom dnes? Měl by upadnout do zapomnění nebo si zaslouží pozornost širší veřejnosti?

Jak kamenec používat

Kamenec už dlouhá léta neobsazuje první příčky nejpoužívanějších produktů po holení, zejména pro to, že se náhradou našla spousta komerčně lépe prosaditelných produktů. Pokud byste se ale chtěli dostat zpět ke kořenům, sáhněte právě po tomto čistě přírodním pokladu.

Kamenec se nanáší bezprostředně po oholení a jeho použití je velmi jednouché. Při styku s vodou se poměrně dobře rozpouští, stačí jej tedy na chvíli namočit a potřít s ním tvář. Kamenec pokožku nijak zvlášť nedráždí, přesto můžete cítit lehké štípání. Jednou z výhod je, že kamenec nešpiní a stačí jen nanést naprosté minimum. Kamenec je potřeba nechat nějakou dobu působit a nakonec smýt. Jelikož jsou jeho účinky zejména dezinfekční, ale nikoliv již hydratační, pro jedince se sušší pokožkou je vhodné použít na závěr balzám po holení.

Po použití je potřeba kamenec osušit a odložit na suché místo. Velkým plusem je, že i při frekventovaném používání vydrží opravdu dlouho. Jedná se tedy nejen o kvalitní variantu péče po holení, ale ve výsledku také o variantu velmi ekonomickou.

Kam na kamenec

Jako přírodní surovinu by se dal kamenec klidně těžit, ale tuto variantu lze pro značnou náročnost jen stěží doporučit.

Pokud tedy chcete ušetřit čas, stačí zajít do běžné drogerie nebo se porozhlédnout na internetu. Kamenec se prodává ve dvou variantách. Jako celý blok nebo jako kamencová tyčinka. Složení je stejné, ale rozdíl bude v používání. Jak se dočtete výše, kamenec je potřeba uchovávat v suchu, tyčinka se tedy jeví jako praktičtější varianta. Přesto vám blok vydrží déle a nevzniká zbytečný plastový odpad. Blok můžete pořídit ve vzhledném látkovém pytlíku, který vyřeší otázku uskladnění. Výběr necháme na vás.

Nejen na holení

Dezinfekční účinky nejsou jedinou vlastností tohoto nerostu. Kamenec má i antiseptické účinky, tedy eliminuje tělesné pachy a omezuje pocení. I této vlastnosti si všiml kosmetický průmysl a k dostání jsou deodorační tyčinky na bázi kamence. Jedná se sice o mírně alternativnější druh kosmetiky, přesto e-shop nabízející tento produkt najdete snadno.

Kamenec se dále jako dezinfekční a hojivý přípravek dá použít při krvácení dásní ve formě roztoku, kterým si vypláchnete ústa. Stačí jej na chvíli ponořit do sklenice s vodou a počkat, až se částečně rozpustí. Také se používá pro zatažení drobných ranek, proti akné, oparům, na štípnutí hmyzu a vůbec všude, kde je potřeba podrážděné místo vydezinfikovat a zklidnit.

Zpět do blogu