Movember – knír, který pomáhá

Přestože máme listopad spojený spíše s opadáváním listí, je něco, co v listopadu roste a vzkvétá. Mluvíme o pánských knírech. Možná jste si všimli, že v tomto měsíci každoročně koncentrace kníračů z nějakého důvodu vzroste. Zasvěcení vědí, neznalí kroutí hlavou. Mluvíme o Movemberu, celosvětovém charitativním fenoménu spojeném s růstem vousů. Pojďme se podívat, jak tato událost vznikla, jaká má pravidla a co je jejím účelem.
Nejdřív pojďme vnést světlo do toho podivně znějícího názvu. Movember se skládá ze dvou anglických slov – moustache neboli knír a November neboli listopad. Název nemá cenu překládat, ale poselství je jasné. V listopadu si nechte narůst knír!
Proč bych to proboha dělal? Movember rozhodně není soutěž o nejkrásnější knír nebo alibismus pro růst kartáče pod nosem, o kterém stejně víte, že vám nesluší.

Historie Movemberu

V roce 2003 se dva pánové, Travis Garone and Luke Slattery, sešli v Austrálii u piva a rozhodli se přivést knír zpět k životu poté, co se v průběhu let tato dominanta pánského obličeje stala obsolentní. Zavázali se společně s dalšími osmadvacíti kamarády po celý listopad nechat růstu kníru volný průběh. Tak se taky stalo, a přestože tito pánové neměli na charitu ještě ani pomyšlení, zaujalo je, kolik pozornosti jejich rebelie upoutala.Hned následující rok Adam Garone založil iniciativa Movember, teď už s jasným cílem, upoutat více pozornosti na pánské zdraví za pomoci nezaměnitelného symbolu – kníru. Pozornost však nebylo to jediné, co Movember generoval. V roce 2004 Movember vydělal první peníze na podporu institucí zaměřujících se na léčbu a prevenci rakoviny prostaty. Od roku 2003 prošel Movember značným vývojem. Postupně se stal celosvětovým fenoménem, rozšířil pole své působnosti, co se pánského zdraví týče a shromáždil prostředky daleko přesahující 500 milionů dolarů. V současnosti se událost zaměřuje na tři hlavní oblasti. Rakovinu prostaty, rakovinu varlat a duševní zdraví, zejména ve spojení se sebevražedností. Přitom je důraz kladem jak na prevenci, tak na řešení následků.

Jak začít?

Když už tedy víme, co to Movember je a proč existuje, pojďme se podívat, jak funguje.
První, ne příliš překvapivý krok je, nechat si od začátku listopadu růst knír. Dál máte dvě možnosti. Zaprvé můžete jednoduše darovat finanční prostředky nadaci Movember a šířit povědomí o této události prostřednictvím sociálních a atd. Druhou možností je aktivní účast v rámci webu Movember. Zde se můžete přihlásit, respektive spíš svůj knír. Zveřejníte fotku sebe a vašeho kníra a ostatní na něj mohou přispívat. Tak či onak, peníze půjdou nadaci a ta je přerozdělí na nějaký z výše zmíněných účelů
Movember nám tedy připomíná, že i když si možná někdy připadáme v rámci testosteronového návalu neporazitelní, na své zdraví, fyzické i psychické, si musíme dávat zatracený pozor a že bychom měli pomáhat těm, kteří nemají to štěstí, aby všechno klapalo, jak má.

Chci vědět víc!

Pokud se o události chcete dozvědět více nebo už jsme vás navnadili dostatečně, abyste poslali dar, navštivte české stránky Movember.

Zpět do blogu