Návštěva Barbershopu

Stříhání za mlada

Nejeden z nás si určitě vzpomene na zážitky z dětství, kdy jsme jako přikovaní seděli v koupelně na kuchyňské židli a za zády se nám rozvrněl holící strojek. Mé zážitky z domácího stříhání dokonce sahají tak daleko, že jsem si z jednoho z těchto máminých zásahů odnesl nastřižené ucho.

Nakonec přišel věk, kdy stříhání doma zkrátka přestalo být důstojným řešením a bylo načase vyrazit k nejbližší dostupné kadeřnici. K tomuto rituálu jsem choval hlubokou nechuť. Připadalo mi, že kadeřnici nezajímá, co chci, ale stejně se mě ptala, aby se pak mohla smát tomu, jak neobratně pantomimicky předvádím vytoužený sestřih. Na druhou stranu mě aspoň nikdy nestřihla do ucha.

Takto jsem rezignovaně pár let opakoval „nahoře dlouhý, na bocích krátký“ a ze stříhání se stala nudná povinnost.

Ale pak to přišlo. Objevil jsem první barbershop.  Jsem z Brna, kde v posledních pěti letech rostou tyto podniky jako houby po dešti, takže nebylo složité na nějaký narazit. Za posledních pár let jsem měl šanci několik z nich projít a za klasické kadeřnictví bych už v žádném případě neměnil. 

Jaký zážitek vás tedy v barbershopu čeká?

V první řadě zapomeňte na nahodilý příchod. Za otázku, jestli by vás mohli ostříhat hned, vás většinou personál obdaří zasmušilým pohledem. Typicky je potřeba návštěvu objednat týden až měsíc předem, záleží na podniku.

Pokud se zvládnete objednat, odměna Vás nemine. První věcí, kterou jsem si na barbershopech oblíbil byl osobní přístup. Hned po příchodu se vás někdo ujme, nabídne občerstvení v podobě vody, kávy, případně něčeho ostřejšího. Téměř typickým atributem těchto podniků je pohodlná sedací souprava, kde si na chvíli vydechnete, než se posadíte do koženého holičského křesla.

Pokud se jedná o první návštěvu, jdete, co se holiče či holičky týče, docela naslepo. Můžete si samozřejmě přečíst recenze, ale nic nenahradí osobní zkušenost. Nicméně prvotní ostych je většinou zahnán příjemnou konverzací. Tito lidé jsou profíci. Dalo by se říct, že holičské řemeslo zahrnuje z části práci psychologa. Když se hodí mlčení, budete mlčet, když chcete konverzovat, budete konverzovat. Pokud se vracíte, svého barbera už dobře znáte a návštěva má přátelskou povahu.

Jednomu dialogu se ovšem zcela určitě nevyhnete. Jaký chcete účes. Proč říkám dialog? Každý má přibližnou představu, jak chce, aby výsledek vypadal. Barber vám potom pomůže, aby tato představa dostala reálnější podobu. Může totiž vzít v úvahu faktory jako tvar hlavy, kvalita vlasů, barva vlasů hustota vlasů atd. Jakmile dojdete ke společnému konsenzu, může se pustit do práce.

Celý proces začíná zpravidla mytím. Vzpomínám si, jak jsem se poprvé ostýchal, ale když se uvolníte, jedná se relaxující proceduru.

Samotné stříhání zabere zhruba půl až tři čtvrtě hodiny. Těžko říct, co přesně na stříhání tak dlouho trvá, nicméně výsledek je maximální spokojenost. Důležité je, že vlasy nezačnou vypadat neforemně už po týdnu, ale střih dobře drží po dobu jednoho měsíce, kdy absolvujete další návštěvu.

Poslední na řadu přijde styling. Ten může mít podobu jednoduchého vyfoukání, nebo použití přípravku na vlasy. Výsledek vám barber ukáže v přenosném zrcadle ze všech stran, ať máte jistotu perfektního výsledku.

A nakonec přijde placení. Cena se pohybuje přibližně kolem pěti set korun. Zdá se Vám, že je to hodně pěněz? Rozhodně je to více než v klasickém kadeřnictví, ale nezapomínejte, že barber shop není jenom perfektní střih, ale i zážitek. Je to hodina, kdy se může chlap nechat opečovávat a necítit se u toho divně. Jakmile to vyzkoušíte, pochopíte, o čem mluvím.

Zpět do blogu