Péče o knír

Listopad je za námi a s ním je u konce i Movember, o kterém jsme psali v předchozím článku. Zanechal za sebou více či méně úspěšné pokusy o knír a přišel čas bilance! Je možné, že ty méně úspěšné pokusy už plavou po oholení ve vodovodním potrubí, přesto pro ty z vás, kteří už třetím dnem stojíte váhavě před zrcadlem, máme pár rad, jak s knírem naložit.

Hned ze začátku si ujasněme jednu věc. Buď se o knír starejte, nebo jej oholte. Starat se o knír není až taková věda ovšem způsobů jak o něj pečovat je už více.

Hygiena

Snad úplným základem je čistota kníru. Pokud je váš styl „knír, jak jej pán bůh stvořil“ rozhodně to neznamená, že byste se neměli zamyslet nad tím, jak knír správně mýt. Proč správně? Vousy nejsou vlasy, takže nápad provětrat sem tam knír šamponem, který je určený pro pokožku hlavy a vlasy, není úplně nejlepší. Mrkněte se na weby specializující se na prodej šamponů na vousy, a pak už jen vybírejte podle preferencí. Šampon navíc vousy vyživí a změkčí.

Česání

Vousy máte ukázkově umyté a co dál? Ano, česání. Vousy si stejně jako vlasy „zvyknou“ na způsob úpravy. Česání je tedy nejzákladnějším způsobem stylingu. S jemnějšími vousy svedete sice větší boj, ale i ty časem usměrníte podle libosti. Na česání si pořiďte buď drobný hřebínek, větší fajnšmekři si mohou pořídit kartáč(ek) na vousy.

Střih

Střih vousu je neméně důležitý, určuje totiž váš styl. Vycházejte z dispozic, které máte. I řídký knír může při dobré úpravě působit solidně. Doby, kdy byl každý knírač označen za sňatkového podvodníka, jsou naštěstí pryč a knír může být zajímavým módním doplňkem. Poradit vám mohou i v barbershopu, kde mají přehled. Základné úpravu však zvládnete bez nesnází. Na zastřihování postačí obyčejné manikůrní nůžky. Na doladění kontur kníru je ideální břitva, se kterou dosáhnete nejlepších tvarů, nicméně vyžaduje určitý cvik. Abyste si dobře viděli pod ruce, používejte jako přípravek na holení Shave Butter, nevytváří pěnu a o máte dokonalý přehled o každém vousu.

Přípravky na styling

Existují dvě kategorie přípravků na styling vousů, potažmo tedy knírů. Oleje a vosky. Účel je však velmi odlišný. Oleje se používají pro vyživení a změkčení vousu. Kdo má zkušenosti s tvrdými vousy, může potvrdit, že se nejedná o nic příjemného. Olej navíc příjemně voní. Pokud máte citlivější pleť, dejte si pozor na obsah silic, které mohou mít dráždivý účinek. Nicméně se nejedná o nic škodlivého, naopak, silice jsou přírodními látkami s dezinfekčním účinkem. Vosk přichází na řadu jako poslední. Použití vosku si vyžadují hlavně nezkrotné štětiny, použít jej můžete i na měkčí vousy, kterým chcete dodat zajímavý tvar.

Zpět do blogu