Příběh másla

Přicházím do koupelny a z poličky se na mě směje majestátně černá tuba hlásající SHAVE BUTTER „Oholení jako po másle“. Na tubu se usměji zpátky a sáhnu po ní. Do ruky padne skvěle. Na chvíli ji odložím na umyvadlo a opláchnu si tvář teplou vodou. Ručníkem se zlehka osuším a konečně vymačkávám máslo na dlaň. Koupelnou se rozvoní lehká a svěží vůně okurky a toniku. Máslo roztírám, až na tváři zůstává jen tenká lesklá vrstva. Chvíli čekám, aby oleje v másle odvedly svou práci a změkčily vousy. V zrcadle kontroluji svou ne příliš zarostlou tvář. Přes průhlednou vrstvu vidím každý vous a představuji si, kudy povedu tahy břitem.

Konečně natahuji ruku zpátky do poličky a beru do ní příjemně těžký bagr s rukojetí z černé pryskyřice, který jsem dostal jako dárek k narozeninám od bráchy.  Stoupám si zpět před zrcadlo a přikládám břit k tváři. Přes průhlednou vrstvu másla vidím každý vous a jako obvykle vedu první tah od pravého ucha asi po úrovně čelistního kousku. Každým dalším tahem mizí z tváře další vousy. Občas opláchnu břit. Jde to snadno. Takto pokračuji od pravé k levé tváři, přes krk až na bradu. Nakonec holím knírek. Odkládám bagr a kontroluji kvalitu výsledku.  Do dokonale hladké tváře ještě rozmasíruji zbytky másla. Nakonec se oplachuji vlažnou vodou, ručníkem si utírám tvář a krk. Jediným důkazem toho posvátného rituálu je dokonale hladká a svěží tvář.

Potom ještě chvíli stojím před zrcadlem a cítím se tak spokojený a šťastný, jak se po holení ještě asi nikdo necítil. Takový je to pocit, když se oholíte přípravkem na holení, za kterým jsou stovky hodin vašeho času.

Jaká cesta vedla k této chvíli hlubokého uspokojení? Dovolte, abych vám představil příběhem másla.

Kde začít? Asi na začátku…

Než vám představíme příběh másla, představíme sebe. Vít Jančík a Jiří Vašíček, těší nás. Příběh začíná na konci léta roku 2016, kdy jsme po čtyřech měsících strávených v Americe vrátili plní dojmů zpátky do Česka. Jedním z těchto dojmů bylo i nadšení z tamější kultury holičství. Znamenalo to pro nás zjištění, že existují místa, kde holení a stříhání není bráno pouze jako celoživotní úděl, ale událost, které se už měsíc dopředu nemůžete dočkat

Ještě zajímavějším zjištěním potom bylo, že v Česku tyto továrny na spokojeno (čtěte barbershopy, neboli holičství) začínají růst jako houpy po dešti a nás lákala myšlenka, že bychom mohli něčím přispět. Česká holičství byla už tou dobou vybavena skvělými barbery, kteří byli svou šikovností srovnatelní s těmi světovými.

         

V úvahu tedy nepřipadalo snad jen to, že se z nás samotných stanou holiči, to bychom opravdu nikomu nepřáli. Jinak byly všechny možnosti otevřené, a tak jsem se začali zajímat, co u nás chybí. Srovnáním s Amerikou nám vyšlo, že největší rozdílem a slabinou českého rybníčku je kosmetika. Ta se totiž musela poměrně nákladně dovážet odevšad ze světa.

A tehdy jsme konečně narazili na holící máslo a bylo nám jasné, co chceme dělat. Shave Butter nepřišel jako blesk z čistého nebe, dříve už se něčím podobným holilo a tento trend se opět vrátil, ale pouze v Americe. Holící máslo pro nás neznamenalo pouze produkt, ale staro-nový styl holení, spočívající v jeho pohodlnosti, jednoduchosti a zároveň odpovědném přístupu k péči o pokožku. Styl holení, který si podle nás zaslouží každý. A se nám v hlavách usadila myšlenka projektu „oholení jako po másle“.

Jak se zhmotňuje myšlenka 

Cynik by řekl že nejvíce nápadů najdete na hřbitově. Ovšem nepřipadalo v úvahu, aby k nim tento přibyl. Ale už jste někdy zkoušeli uvést kosmetický výrobek na trh?

      

Nevěděli jsem toho moc. Vlastně skoro nic. Snad jen, že cílem je nepěnivý přípravek na holení, který se pohodlně roztírat a vytváří stálou průhlednou vrstvu, hydratuje, ale kompletně se nevstřebává, dá se dobře smýt z břitu, příjemně a svěže voní a obsahuje kvalitní přírodní ingredience. Prostě nic složitého. Proto jsme nemohli pochopit, proč nám nikdo nebyl schopný pomoct. Kdybychom si tehdy řekli, že se neoholíme dřív než s naším Shave Butter, asi bychom si šlapali po vousech. Brzy nám došlo, že to nebude nic lehkého, ale co bylo hlavní, chuť jít si za svým nám zůstala.

A pak to přišlo. Naprosto nečekaný kontakt na jednoho velmi šikovného člověka z oboru a příslib spolupráce byl na světě. To samozřejmě neznamenalo vytoužený výsledek na první dobrou, ale další dlouhé měsíce vývoje, telefonátů, mailů, vysvětlování, pokusů a omylů.

      

Jen těžko se popisuje pocit euforie, když jsem s vědátorsky vypadající plastovou miskou plnou koncentrované spokojenosti stáli s dokonale hladkými tvářemi před zrcadlem na záchodech pro zaměstnance. Shave Butter byl na světě, ale ne tak docela. Náš názor, že máme nejlepší přípravek na holení na světě totiž není podle zákona nijak relevantní.

Tehdy jsme měli tu čest seznámit se s evropským nařízením o kosmetických přípravcích, a to nás vrátilo zase zpátky na zem.  Nechtěl bych, aby to vyznělo příliš negativně. Je dobře, že existuje legislativa stanovující standart pro kosmetické výrobky uvedené na trh s účelem chránit lidské zdraví, ale pro nás to znamenalo velkou výzvu. V rámci veškerých příprav jsme sice brali legislativu v potaz, ale v tuto chvíli mělo dojít na lámání chleba. Shave Butter musel projít testy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a dostat osvědčení v podobě zprávy o bezpečnosti kosmetického přípravku. To znamenalo hodiny pročítání příslušných předpisů, získání a přípravu všech možných dokumentů a vytváření textů na obal, které budou v souladu se zákonem. Z této několikatýdenní dřiny vzešla jedna tlustá obálka a obrovské přání, aby bylo všechno v pořádku.

     

Vy už výsledek znáte, ale pro nás bylo tříměsíční čekání zdlouhavým trápení. Ono to ve skutečnosti nebylo úplně čekání, byla totiž potřeba připravit podklady pro web, marketing, dopředu zajistit výrobu velkého množství přípravku a zajistit výrobu tub.

Asi za tři měsíce nám ze SZÚ přišla zhruba stejně tlustá obálka, jakou jsme tehdy odeslali. Se zatajeným dechem jsme se pročítali asi třicetistránkový dokument a hledali jedinou větu. Byla tam. Přípravek byl shledán jako stálý a zdravotně nezávadný a my jsme měli zelenou. Aby bylo vyhověno všem pravidlům příslušných předpisů, ještě jsme zapsali Shave Butter do portálu notifikace kosmetických přípravků, ve kterém je evidována veškerá kosmetika vedená na trh EU.

      

Tím byla ta „titěrnější“ část práce za námi a nás čekal úkol zkompletovat veškeré dosavadní přípravy do hotového produktu. Další kolo tohoto zápasu znamenalo výrobu většího množství holícího másla, výrobu a plnění tub, přípravu doprovodné grafiky, spuštění web a vymýšlení finální podoby celého balení. S odstupem času nás tehdejší úvahy o termínech a rychlosti práce vždy rozesmějí. Poučením je, že jen máloco jde tak rychle, jak si naplánujete a jediné co můžete dělat je dávat tomu vše a trpělivě čekat na výsledek. Abych byl konkrétní, trvalo bez mála šest měsíců, než před námi stál Shave Butter, tak, jak si ho teď můžete dopřát vy.

Sečteno podtrženo od nápadu až po první prodaný Shave Butter uplynulo neuvěřitelných třináct měsíců, které pro nás byly obrovskou zkušeností, trápením, radostí, čekání a zábavou. Třináct měsíců, které nás stálo neuvěřitelné množství energie a úsilí. Ale měnili bychom? Odpověď by byla stejná jako kdyby se nás někdo zeptal, jestli se někdy chceme holit něčím jiným než Shave Butter. Nikdy!

A co bude dál?

Co bude dál? Až dopíšu, půjdu si vychutnat to nejlepší oholení na světe, a pak budeme pokračovat v práci! Kdybyste nám na konci léta 2016 řekli, kolik radosti je možné mít z každé jedné oholená tváře, hlavy nebo nohy, asi bychom kroutili hlavou. Vlastně i teď to zní docela divně, ale popřít to můžeme jen těžko.

      

Ale není to jen o nás. Naopak, je to o vás, o každém jednom vousu, o každé oholené tváři, o každé oholené nožce, je to o prvním holení, je to o oholeném obočí na párty, o tom, když věnujete holení jako dárek, o tom, když svému příteli potají kradete Shave Butter, o tom, že nám řeknete, co bychom mohli zlepšit nebo jenom o tom, že máte z holení radost, a to všechno s vámi chceme sdílet. Chceme abyste věděli, že se na nás můžete obrátit a my vás neodbudeme anonymním mailem. Shave Butter je naše vášeň, ale ta by bez vás nedávala smysl.

Doufáme, že jsme vám tímto přiblížili náš příběh a příběh Shave Butter a až si budete užívat oholení jako po másle, vzpomenete si na nás.